Blog zaměřený na miniPC , TV příjem - DVB-T/T2 a satelit.

České doplňky – DMD xbmc

15. dubna 2018 v 10:47 | memo |  NÁVODY
Součástí tohoto balíku je doplněk pro iVysílání České televize a doplněk DMD stream, kde najdete pomalu všechny české a slovenské televize a spoustu dalších.

Po nainstalování zip archivu se provede aktualizace seznamu doplňků a Vy potom můžete najít všechny zmínění doplňky v sezmanu Doplňky videa. To znamená, že po zvolení Videa → Doplňky → Získat více byste měli najít například nový doplněk iVysílání. V mém případě se tak nestalo a bylo nutné vynutit obnovu seznamu doplňků. To lze provést zase v menu Systém → Doplňky. Tam se musíte proklikat do nejvyššího menu a zvolit Získat doplňky kde je seznam povolených balíků jednotlivých doplňků. Na DMD-Czech XBMC Repository je potřeba stisknout tlačítko vlastnosti (na klávesnici je to klávesa c) a objeví se malé menu, kde zvolíme Vynutit obnovu (následující obrázek).

obnovaDMD
Poté, když se vrátíte zpět do seznamu všech doplňků, tak už jednotlivé české doplňky najdete.

Jak už bylo řečeno balík dmd-xbmc obsahuje spoustu doplňků jako je například Stream.cz či jiné archivy různých televizí či serverů. Pro většinu lidí bude asi nejzajímavější archiv české televize, který je zde označen jako iVysílání TV Archiv.

Doplněk iVysílání TV Archiv

Instalace doplňku je jednoduchá. Stačí si ho vybrat ze seznamu všech doplňků a nainstalovat ho. Dojde ke stáhnutí doplňku a po instalaci se zobrazí v seznamu doplňků. Vybereme a spustíme doplněk, který nám nabídne následující menu.

Ivysilani1

Po zvolení například nejsledovanějších videí a dále například seriál Vyprávěj se dostanete do nabídky, kde si volíte kvalitu videa, které chcete sledovat. Ať jsem zvolil jakékoli tak se buď nic nedělo a nebo jsem dostal chybovou hlášku:

ivysilani2

Oprava je celkem jednoduchá. Je potřeba pomocí klávesy c na klávesnici (na dálkovém ovladači to bude nějaké tlačítko info či jiné) vyvolat menu, kde zvolíme Nastavení doplňku.

ivysilani3

Tam se nachází položka s názvem Opravit RTMP adresu, kterou je nutné povolit. Po povolení pravděpodobně dojde k aktualizaci URL adresy odkud se spouštějí jednotlivá videa. Pak je třeba doplněk znovu spustit a přehrávání seriálů a jiných pořadů začne fungovat.

ivysilani4

Doplněk dmd - stream


Tento doplněk obsahuje snad všechny standardní televizní programy, které jsou streamované po Internetu. Najdeme zde české a slovenské televize a i různá radia. Většina streamu je poskytována přes kodek mpeg 2 pro který je zapotřebí zakoupit licenci (postup bude uveden dále), která v přepočtu stojí okolo 100Kč. Bez licence jde zvuk, ale obraz ne. Instalace doplňku je bezproblémová, ale po instalaci je nutné provést nastavení cesty na které upozorňuje i instalátor. Po prvním spuštění doplňku se před Vámi objeví Nastavení, kde je potřeba změnit cestu k doplňku. Původní cestu do složky s playlisty, která je /storage/.xbmc/addons/plugin.video.dmd.streams/ je potřeba nahradit aktuální /home/pi/.xbmc/addons/plugin.video.dmd.streams/.
A konkrétní soubor je v /home/pi/.xbmc/addons/plugin.video.dmd.streams/dmd_streams.xml
Další menší problém. K tomu abyste viděli skryté soubory či adresáře (s tečkou na začátku) a mohli tuto cestu nastavit, je potřeba povolit zobrazení skrytých souboru a adresářů.

dmdstreamNast

Povolení skrytých souborů a adresářů najdete v menu Systém → Motiv → Seznamy souborů → Zobrazovat skryté soubory a adresáře.

Skrytesoubory

Správné nastavení by mělo vypadat takto:

dmdstreamNast2

Konfigurační soubor dmd_streams.xml je poměrně důležitým souborem. Obsahuje seznam jednotlivých sekcí, televizí a URL cest odkud se jednotlivé streamy stahují. Jelikož se seznamy jednotlivých položek a jednotlivé URL stále vyvíjejí a aktualizují dochází k tomu, že nějaké televize či programy nefungují. V konfiguračním souboru je u jednotlivých položek většinou uvedeno více URL adres odkud jde stream stahovat. V nastavení doplňku je možné přepínat na záložní linky, což je celkem důležité v případě že Vám nejde daný program spustit. Většinou se nic nestane a nebo se objeví následující hlášení.

dmdstreamNast3

Při zkoušení u české televize v nastavení doplňku můžete měnit povolení záložních linků všemi možnými způsoby, ale ani jedno nastavení nefunguje. V konfiguračním souboru dmd_streams.xmlj najdete pro CT1 tři URL adresy:
<item>
<title>CT1</title>
<link>http://188.246.127.147:7999/c/ct1</link>
<link>http://212.79.96.134:8001</link>
<link>http://88.212.35.226:2003</link>
<thumbnail>http://www.lyngsat-logo.com/logo/tv/cc/ceska_televize1.jpg</thumbnail>
</item>

Při zkoušení ve VLC přehrávači přehrát jednotlivé linky jenom druhý funguje. V xbmc v žádné kombinaci link http://212.79.96.134:8001 není použit. Stejný problém byl i u CT2 a dalších televizí. Ŕešení je upravení xml konfiguračního souboru. Vymazat jsem první link a ponechat jen dva. Jako první je nyní funkční link. Po nahrání upraveného xml souboru do /home/pi/.xbmc/addons/plugin.video.dmd.streams/ a spuštění doplňku už budou využívány jiné linky. Nyní už spuštění proběhlo, ale aby toho nebylo málo, je tu ještě jeden problém.
Po spuštění je slyšet jenom zvuk, ale obraz vidět není. Problém je a nakonec se na jednom foru zmiňovali v kodeku. Bohužel tento stream využívá kodeku, který není standardní součástí a je nutné ho dokoupit licenci. Ta licence není nějak extra drahá, jedná se o desítky korun, ale vzhledem k co nejnižší ceně raspberry nebyla tato licence zakomponována. Je nutné si na Raspberry PI store http://www.raspberrypi.com/ zakoupit licenci.
Při zakoupení licence musíte zadat seriové číslo raspberry. To zjistíte po zadání příkazu cat /proc/cpuinfo v příkazové řádce.

Musíte se k raspberry připojit například pomocí programu putty přes ssh připojení a zadat příkaz cat /proc/cpuinfo
pi@raspberrypi:~$ cat /proc/cpuinfo
Processor : ARMv6-compatible processor rev 7 (v6l)
BogoMIPS : 697.95
Features : swp half thumb fastmult vfp edsp java tls
CPU implementer : 0x41
CPU architecture: 7
CPU variant : 0x0
CPU part : 0xb76
CPU revision : 7

Hardware : BCM2708
Revision : 1000002
Serial : 000000000000000d

Seriové číslo je uvedeno na posledním řádku.

Po zakoupení Vám bude kód zaslán emailem, který jste zadali při registraci. Tento klíč je nutné zadat buď do konfiguračního souboru a nebo můžete rovnou v Rasbmc settings.

licence
Po zadání této licence už spouštění CT1 fungovalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama