Blog zaměřený na miniPC , TV příjem - DVB-T/T2 a satelit.

Asus ROG GR8

18. dubna 2018 v 10:03 | memo |  miniPC
imageMini počítač Asus ROG GR8 už naprvní pohled zaujme svým netradičním vzhledem odpovídajícím designu počítačů ROG (Republic of Games) určených pro hráče. Ostré křivky, nezvyklý tvar a červené prvky sice počítač trochu zvětšují, na druhou stranu ale alespoň nejde o nudnou černou krabici. Navíc je počítač stále malý a je až s podivem, co všechno se do něj vešlo. Jeho konstrukce je sice plastová, ale dostatečně tuhá a bytelná.Počítač můžete provozovat na výšku, kdy vypadá efektně, nevyniká však zrovna velkou stabilitou. Musíte si dávat pozor, aby se nepřevrhl, a dát jej tam, kde o něj nezavadíte. Nebo jej můžete položit naplocho díky nenápadným gumovým nožkám na levé straně.


Snadná výměna komponent

Velice prakticky má Asus vyřešen přístup k druhému 2,5" disku a k oběma paměťovým modulům - k těm se dostanete dokonce i bez použití šroubováku.Stačí jen odemknout zámeček na zadní straně s porty, posunout a sejmout boční kryt a vyloupnout vnitřní záslepku. Uvidíte i prázdný box, do kterého můžete osadit sekundární 2,5" pevný disk. Počítač lze osadit celkem dvěma 2,5" disky, systémový je však hlouběji v útrobách. Do těch se dostanete odšroubováním všech ostatních šroubků, které uvidíte, a vy cvaknutím plastového krytu. Objeví se pak před vámi mimo jiné i vnitřní USB 2.0 port, do kterého můžete zapojit a před zraky ukrýt USB adaptér pro bezdrátovou klávesnici a myš. Zajímavě je řešen i Wi-Fi adaptér umístěný v dalším USB portu na Mini PCIe kartě, jejíž součástí je i Miracast přijímač pro bezdrátový přenos obrazu z chytrého telefonu či tabletu na televizor připojený k tomuto počítači. Když vyjmete z plastového šasi celou základní desku, dostanete se konečně i k systémovému disku, kde Asus sáhl po rychlém klasickém 1TB 2,5" modelu se 7 200 ot./min. SSD by bylo lepší, vysokokapacitní by však počítač dost prodražilo. Na rozdíl od notebooku ale máte možnost disk vyměnit, navíc je k dispozici i druhá pozice. Co však zaujme na zadní straně základní desky hned na první pohled, je obří chlazení s dvojicí heatpipe a ventilátorem, které zabírá třetinu vnitřního prostoru počítače. Počítač je při provozu bez zátěže
prakticky neslyšný a při plném vytížení grafi cké karty ventilátor s výdechem na horní straně jen středně tiše ševelí, aniž by nějak výrazněji rušil. Jakmile hru opustíte, hned se ztiší. Maximální teplota grafi ckého čipu přitom činila příznivých 72 °C.

Bohatá výbava

Kromě integrovaného přijímače Miracast se tento počítač může pochlubit dvoupásmovou Wi-Fi podporující standard 802.11ac, a tedy signálovou rychlost až 433 Mb/s. Wi-Fi je pouze jednostreamová, proto se budete muset u standardu 802.11n smířit s maximální signálovou rychlostí jen 150 Mb/s, a to jak ve 2,4GHz, tak v 5GHz pásmu. Není však nad klasické připojení kabelem, které je díky gigabitové LAN mnohem rychlejší. Navíc nechybí technologie GameFirst III pro optimalizaci síťového provozu při hraní on-line her. Kvalitní je také zvukovka Realtek ALC1150 SupremeFX se 7.1kanálovým zvukem a dostatečným počtem konektorů vpředu i vzadu včetně optického S/PDIF. Porty USB 3.0 má počítač rovnou čtyři, všechny ale jen vzadu, navíc nevynikaly kdovíjak vysokou rychlostí: naměřil jsem u nich propustnost jen 68 MB/s.Přední dva USB 2.0 pak měly propustnost 43 MB/s. Za zmínku stojí i to, že je jeden z předních USB 2.0 neustále napájen i po vypnutí počítače. To, že tento počítač je osazen procesorem Intel Core i7, by mohlo budit dojem vysokého výkonu, uvědomte si však, že jde o ultrabookový model i7-4510U, který je přibližně stejněvýkonný jako desktopová Core i3. Na běžné hraní stačí, ale ve složitějších, například strategických hrách už může být tento procesor mírnou brzdou. K osazené grafi cké kartě ale vcelku sedí. Právě grafi ka je největším trumfem tohoto herního minipočítače. Je jí plnohodnotná desktopová GTX 750 Ti, kterou Asus zabudoval přímo do základní desky. Zahrajete si s ní na Full HD monitoru i ty nejnovější hry, i když u těch nejnáročnějších už budete muset mírně ubrat v kvalitě detailů. Je však bezkonkurenčně nejrychlejší grafi kou, kterou se někomu podařilo do minipočítače vměstnat

SNAGHTML3e855f

Snadno odšroubovat lze i černý plast. Dostanete se pak k vnitřnímu USB portu pro bezdrátový
přijímač klávesnice s myší a k Wi-Fi adaptéru.

Velmi úsporný

Díky nenáročnému ultrabookovému procesoru je i celý počítač velmi úsporný. Při kancelářské práci si vzal jen 12,6 W, při přehrávání Full HD filmu v průměru 15,3 W, jen při surfování se jeho příkon zvýšil na vyšších 26 W. To ale není nic proti tomu, kolik spotřebovává při hraní náročných 3D her, kdy si vezme přes 70 W. Vzhledem ke grafickému výkonu jde však stále o velmi nízkou hodnotu, stolní počítač je minimálně dvakrát náročnější. Pokud je počítač vypnutý, sníží se jeho příkon prakticky na nulu, jinak je tomu však v případě, že máte aktivovánu funkci Wake on LAN, s ní je klidový příkon vysokých 3,1 W. Za zmínku stojí i příkon v případě stisku tlačítka pro aktivaci bezdrátového příjmu obrazu, a to 2,8 W. Počítač se pak i ve vypnutém stavu změní v Miracast přijímač - zajímavá a užitečná funkce.

imageSystémový disk je umístěn na druhé straně základní desky. Překvapí mohutné chlazení,
díky kterému je počítač tichý i při hraní náročných her.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama